تبلیغات
۞ ƏRDƏBİL TÜRK'ə Xoş Gəlipsüz ۞ - ارامنه و کلیسای مریم مقدس اردبیل

ஜ۩۞۩ஜ به سایت "اردبیل ترک" خوش آمدید ஜ۩۞۩ஜ

ارامنه و کلیسای مریم مقدس اردبیل

نویسنده :نوید
تاریخ:یکشنبه 15 اردیبهشت 1392-10:54 ب.ظ

ارامنه و کلیسای مریم مقدس اردبیل

بنایی است مربع مستطیل از آجر و گنبد ساده آجری . درازای بنا 16 متر و پهنای آن 14 متر است . درون بنا مربع ‌شکل و دارای چهار طاق نما می باشد ، که بر روی ستون های مربع شکل تعبیه شده‌ اند . طاق نماها جناقی و با نقاشی های محدودی در ازاره تزئین یافته است . محراب کلیسا نقاشی هایی به شکل ترنج های گوناگونی دارد و رنگ هایی که در گل های گوناگون ترنج به کار رفته ، سبز روشن و نارنجی روشن و در متن سرمه ‌ای است . درب ورودی کلیسا چوبی و دارای تزئین‌ های هندسی زیبائی است ، در محوطه کلیسا گورهائی وجود دارد که از سنگ های معمولی و رسوبی در ساخت آن استفاده شده و بر روی آنها صلیب هایی کنده شده است .بر روی درب ورودی کلیسا با خط ارمنی ، بوسیله تکه‌ هایی بریده شده از نی ، که به شکل حروف درآورده و با میخ بر متن درب کوبیده‌ اند ، چنین نگاشته شده است :
« این دربِ خانه حقیقی خداست ، که بر رسم یادبود از طرف اگالوس ملیک میرزا یانس به کلیسای مریم مقدس هدیه می ‌شود . 1876 م . »


باوجودی که به دلیل قرار گرفتن اردبیل در مسیر جاده ابریشم ، این شهر از دیرباز محل آمد و شد بازرگانان و گردشگرانی از ادیان مختلف بوده ، اما ارتباط این شهر با مسیحیت به ادوار بسیار طولانی برمی گردد . در کتاب هایسماوورک ، کتاب ادعیه مشهور ارامنه ، دو اشاره و روایت در مورد اردبیل ذکر شده است . روایت اول در مورد مرگ اسقف ایرانی به نام آبراهام و اشاره دوم در مورد شهادت اسقف دیگر ایرانی به نام آنانیا است :

شهادت اسقف آبراهام ایرانی
این اسقف ایرانی اهل اردویل ( اردبیل کنونی ) بود و به دست گریگور روشنفکر قدیس به مقام اسقفی و اجتهاد رسیده بود . وی با شجاعت عجیبی در اردبیل به تبلیغ دین مسیحیت می ‌پرداخت و عده زیادی را از دین زرتشت به مسیحیت هدایت کرد . تبلیغات شجاعانه اسقف آبراهام خشم موبدان را برانگیخت و آنان او را دستگیر کرده و به نزد موبد موبدان بردند و او را وادار کردند تا او را بکشد ، اما او از کتاب آسمانی سخن گفت و بر شاه ایران سابوسوس ( شاپور ) و موبد موبدان لعنت فرستاد که در همین حالت سر وی را از بدنش جدا کرده و به شهادت رساندند .

شهادت اسقف آنانیای ایرانی
اسقف آنانیای ایرانی با ورودش به شهر اردویل شروع به سرزنش زرتشتیان نمود ( آنان آتش را محترم میشمرند ولی نمی پرستند ) و آنان را به خداشناسی و ایمان آوردن به مسیح دعوت نمود . اهل شهر او را گرفته و آنقدر شلاق زدند که همه گمان کردند که او زیر ضربه های شلاق جان داده است به همین سبب جسد بی جان آنانیا را به گوشه ای انداختند . اما پس از گذشت مدتی آنانیا باز به هوش آمد و باز هم از خداشناسی و دیت مسیحیت سخن گفت و در همان حال به شهادت رسید .ارامنه اردبیل
در اواسط قرن نوزدهم ، ارامنه تبریز به اردبیل مهاجرت کردند و در آنجا سکونت گزیدند . این عده از ارامنه صاحب مال و مکنت نبودند ولی در مقایسه با ارامنه سایر نقاط ایران از رفاه بیشتری برخوردار بودند . تعدادی از آنان صنعتگر بودند و بقیه نمایندگی تجارتخانه‌ های مختلفی را به عهده داشتند و در میان مسلمانان اردبیل از جایگاه خوبی برخودار بودند . در فاصله سال های 1880 تا 1900 میلادی ، خاچاطور شهبازیان ، عمده التجار ارامنه در اردبیل ، روابط تجاری با روسیه را عهده دار بود و با تدبیر و متانت با مردم شهر برخورد می ‌کرد . به همین جهت اهالی مسلمان و غیر مسلمان شهر اردبیل از او رضایت داشته و از نیک نفسی او بهره مند می‌ شدند . ارامنه اردبیل با کمک خاچاطور شهبازیان صاحب کلیسا و مدرسه شدند و اگر چه این آثار کوچک هستند اما تا کنون موجودیت و اهمیت خود را حفظ کرده اند .

كتیبه كلیسای‌ مریم‌ مقدس‌ - اردبیل‌:

اگر چه ارامنه اردبیل در مورد تحصیل و شیوه ‌های آموزشی نظریات اشتباهی داشتند و به همین دلیل بدون اطلاع از شیوه ‌های جدید آموزشی مدرسه ‌های خود را با شیوه قدیمی اداره می ‌کردند ، با این وجود ارزش تحصیل را درک کرده اند و با تلاش دسته جمعی در نگهداری مدرسه و کلیسای خود کوشا بوده اند . گاه گاهی در صحنه مدرسه نمایشنامه‌ هایی ترتیب می ‌دادند و برای کشیش ، معلم ، سلمانی ، حمامی حقوق جداگانه پرداخت می ‌کرده اند . از آنجا که در جمعیت ارامنه اردبیل تعداد دختر از پسر بیشتر است بیشتر شاگردان مدرسه ارامنه را دختران تشکیل می‌ دادند . تا زمانی که راه آهن روسیه به تبریز امتداد پیدا نکرده بود زندگی ارامنه در اردبیل ادامه داشت اما به محض اینکه سیستم مواصلات و مراودات با خارج تغییر پیدا کرد جامعه ارامنه اردبیل به تدریج تقلیل یافت و بیشتر آنان به تبریز مهاجرت کردند زیرا مهم ‌ترین عامل وابستگی ارامنه به اردبیل امتداد راه تجاری تبریز - باکو بود و ادامه بهره برداری از این راه تجاری عامل مشوقی بود تا ارامنه در اردبیل به زندگی خود ادامه دهند و بتوانند محرومیت های اجتماعی ، قومی و مذهبی خود را با دوری از همکیشانشان که در تبریز تعداد شان بیشتر بود تحمل کنند . کلیسای اردبیل در سال 1876 میلادی ( برابر با 1255 خورشیدی ) بنا شده است . این بنا با خرج خانواده گالوست میرزایان و اهتمام خاچاطور شهبازیان ساخته شد . تا سال 1944 میلادی این کلیسا فعال بوده و آخرین مراسم مذهبی و نماز جماعت در سال 1944 میلادی برابر با 1323 خورشیدی توسط کشیش وارطان ژاماگورسیان در آن انجام می ‌شده است . از آن تاریخ به بعد به دلیل مهاجرت خانواده‌ های ارمنی به تبریز و تهران انجام مراسم مذهبی در کلیسا تعطیل شده است . امروز که یک قرن از عمر بنای کلیسای مریم مقدس اردبیل می گذرد ، متعلقات کلیسا از جمله حمام و مدرسه بطور کامل از بین رفته و تنها بنای کلیسای رو به تخریب به حیات غیر فعال خود ادامه می ‌دهد . در حال حاضر حتی یک خانواده ارمنی در اردبیل مقیم نیست . از سال 1370 کلیسای مذکور از طرف شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان در اختیار مدیریت میراث فرهنگی اردبیل قرار گرفت تا با کمک های مالی ارامنه این بنای تاریخی مرمت شود و با تغییر کاربری از فضای آن جهت استفاده‌ های فرهنگی و هنری استفاده شود .
 


 روایتی دیگر از كلیسای مریم مقدس اردبیل

 

 ارامنه كه ازگذشته بسیار دورحتی پیش از تشكیل سلسله صفوی ، به اردبیل آمده ، در آن ساكن شده اند ، كوچه و محلة خاص خود به وجود آوردند كه بنام ارمنستان خوانده میشد . تاریخ مهاجرت آنان و احداث كلیسا در اردبیل مشخص نیست و نمی دانیم كه از آغازمهاجرت ارامنه به اردبیل ، چند بار كلیسای آنان تجدید بنا شده است .

تاورنیه جهانگرد فرانسوی كه بین سالهای 1632 و1668 م . بیش از 9 بار از ایران و از جمله از اردبیل دیدار كرده است ، می نویسد : خانه های اردبیل هم مثل همه شهرهای ایران ، از گل و خاك بنا شده و كوچه هایی تنگ و كج و معوج و بی قرینه دارد ، فقط یك كوچه قشنگ دارد كه در منتهاالیه آن كلیسای ارامنه واقع شده است

كلیسای كنونی ، طبق سوابقی كه در خلیفه گری ارامنه آذربایجان موجود است ، درسال 1876م . (= 1255 ش . 1292 هـ .ق ) به وسیله خانواده میرزایان و به یادبود گالوست میرزایان پدر آن خانوده بنا گردیده و برای نگهداری آن حمامی وقف بر كلیسا شده كه امروزه حمام نیز مانند كلیسا مخروبه شده است. این كلیسا كه مریم مقدس نام دارد ، نزد ارامنه اردبیل حرمت خاصی داشت و این احترام امروز نیز دربعضی از فرزندان آنان باقی است.

تاجران ارمنی اردبیل و مدرسه و کلیسا و پزشکان آنها

آقای اوژن اوبن aubin    eugen  سفیر فرانسه در دربار مظفرالدین شاه و محمد علی شاه می نویسد که ارمنیان از تبریزبه اردبیل آمده اند و به تجارت و کسب و کار مشغولند. تعداد آنها 20 خانوار است و دارای کلیسا و مدرسه اند. در میان آنها یک پزشک تحصیل کرده استانبول و پزشک دیگری موسوم به دکتر سیساک موژیکیان از اهالی دیار بکر وجود دارد که تحصیل کرده پاریس است. یک نفر پروتستان هم که از سوی میسیو نرهای مذهب آمریکائی مقیم ارومیه به شیکاگو اعزام شده بوده در اردبیل سکنی دارد. مهمترین تاجر ارمنیان فردی موسوم به شاهد ازیانتس تاجر باشی روسها است.

 

آدرس: اردبیل - عالی قاپو به طرف بازار - كوچه ارمنستان - كلیسای مریم مقدس اردبیل (Ardabil St.Mary Church)

 قدمت: قاجاریه

 
نوع مطلب : تاریخ اردبیل 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Table Rock Lake
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 09:02 ق.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital
to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
consistently quickly.
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
Can you lose weight by doing yoga?
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:08 ق.ظ
Because the admin of this web page is working, no question very soon it
will be well-known, due to its feature contents.
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
عسل
جمعه 20 اردیبهشت 1392 09:34 ب.ظ

سلام وبلاگ زیبایی داری
بیا به آدرس زیر ثبتش کن تا بازم بهت سر بزنم تازه افزایش بازدید هم داری مطمئن باش ضرر نمیکنی
http://nimdar.net
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
عسل
جمعه 20 اردیبهشت 1392 06:38 ب.ظ


سلام وبلاگ زیبایی داری
بیا به آدرس زیر ثبتش کن تا بازم بهت سر بزنم تازه افزایش بازدید هم داری مطمئن باش ضرر نمیکنی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


blackjackonline.webeden.co.uk/